Jak se vše naučit, když už vám nezbývá moc času?

Čekají vás zkoušky a vy jste zjistili, že už vám nezbývá moc času? Nevíte si rady a začínáte propadat panice? Připravili jsme pro vás pár zaručených rad a tipů, jak se naučit co nejvíce učiva ve velmi krátkém časovém úseku.

nervózní studentka

Naučte se nejdříve to, co vám dělá největší problém

Mnoho studentů se vyhýbá učivu, které jim připadá složité nebo kterému nerozumí. Naopak se raději učí to, co jim připadá primitivní. V podstatě to dává smysl, ale v praxi je to naprosto neefektivní.

Naše doporučení: Nejdříve se podívejte na učivo, kterým si nejste jistí. Naučte se ho pořádně, ujasněte si věci, kterými si nejste jistí. A pokud vám zbyde čas, můžete se na tato témata znovu podívat.

Nepodceňujte žádné téma

Pokud jste si jistí tím, že se vše nedokážete naučit, naučte se alespoň něco ke každému tématu. Nikdy nevíte, z čeho zrovna budete zkoušení, proto žádné téma nepřeskakujte. Nikoho v době zkoušky nebude zajímat, že umíte perfektně jiné téma, když nedokážete říct nic k dosavadnímu.

Naše doporučení: Podtrhněte si důležité body v učebnici nebo ve skriptech a případně si je vypište na papír.
vzdělávání na pc

Opakování je matka moudrosti

Časově náročnější způsob učení, ale také dle našich zkušeností nejúčinnější, je přepisování textu. Pokud již máte důležité informace zvýrazněné, zbývá vám je přepsat na papír a tento proces několikrát zopakovat. Opakovaní je předci matka moudrosti!

Naše doporučení: Tento způsob učení je nejúčinnější pro lidi s fotografickou pamětí.

Vytvořte si osnovu

Potom co máte všechna témata alespoň z části nastudovaná, máte zvýrazněný text v učebnici nebo ve skriptech a také máte udělané výpisky, zbývá vám si vypracovat osnovu všech témat. Osnova je důležitá k tomu, abyste si vzpomněli, jaké pojmy se k danému tématu pojí.

Naše doporučení: Do osnovy si zaznamenejte pouze nejdůležitější body a definice. Vyhněte se dlouhým větám a souvětím.