Sodíková výbojka by neměla z našich ulic nadobro zmizet

LED diody dnes poskytují značný výkon a mohou se využívat i pro osvětlení exteriérů. Probíhá také několik „pilotních projektů“ osvětlování silnic a ulic těmito zdroji, ovšem neuvážené nasazení těchto svítidel může mít neblahý vliv na naše zdraví.

lampa

Světelný smog

Světelný smog je dnes stále častěji diskutovaným problémem, který lidstvo trápí již několik desítek let. Vystupňoval se především za posledních 10 let, a to v souvislosti s nešetrně zvolenými postupy aplikací veřejného osvětlení na principu LED diodových halogenů. Ty jsou dnes velmi výkonné a to může být důvodem nahradit stávající svítidla moderní technologií velkoplošně. Úskalí však spočívá v nasazení vhodné barevné teploty.
Jestliže se instalují zdroje s chladnějšími odstíny, které imitují alespoň zčásti denní sluneční světlo, dochází ke smogovému znečištění. Může to znít až absurdně, ale živé organismy se řídí svými biorytmy a ve večerních hodinách se připravují do spánkové fáze. Postupné navození relaxace je důležité, a pokud jej násilně přerušíte, může vyústit v závažný problém.

pouliční lampa

Sodík jako ideální prvek

Před světelným smogem nás dokáže uchránit sodíková výbojka. Žluto oranžové světlo, které vyzařuje, je příjemné, navozuje klidnou, relaxační atmosféru a výrazně nebrzdí tvorbu hormonu melatoninu, který je potřebný pro klidný a zdravý spánek.
Tyto závažné důvody by měly být směrodatné pro veřejná osvětlení obytných zón, zejména ulic, parků, lázeňských objektů. LED svítidla nebo výbojky metalhalogenidové s chladnými odstíny teplot chromatičnosti nad 4000 K jsou tedy vhodné zejména pro sportoviště a pracovní sektory, kde je vyžadována bdělost i ve večerních a nočních hodinách.
Neměli bychom tudíž dopustit velkoplošné, zbrklé a neuvážené nahrazování sodíkových vysokotlakých zdrojů LED technologií jen proto, že je moderní, a že na jejich výstavbě může mít někdo osobní profit. Jde především o zdraví nás všech.